Osteopatia

Osteopatia jest systemem leczenia manualnego, opartym na filozofii jej twórcy, Dra Andrew Still'a (1928 - 1917), który jako pierwszy naukowiec zaczął zgłębiać praktyczne powiązania pomiędzy anatomią i fizjologią ludzkiego ciała, a jego funkcją. Osteopaci używają swoich rąk aplikując różnego rodzaju techniki, które pozwalają zwiększyć ruchomość w stawach, uwolnić napięcie mięśniowe, poprawiać ukrwienie i unerwienie tkanek, a wszystko to aby pomóc pacjentom z takimi dolegliwościami jak ból, stan zapalny i wiele innych.

Osteopatia jest holistycznym systemem leczenia, opartym na interakcjach wielu układów m.in. mięśniowo-szkieletowym, trzewnym (narządy wewnętrzne), nerwowym, czaszkowo-krzyżowym (czaszka, kość krzyżowa i ich połączenie ), czy limfatycznym.

Leczenie osteopatyczne wykorzystuje się u osób borykających się z dolegliwościami bólowymi (zarówno stany ostre i przewlekłe) mięśni, kości, stawów, nerwów czy narządów wewnętrznych. Osteopatia znajduje szerokie zastosowanie m.in. w usprawnianiu sportowców (zawodowców, jak i amatorów), osób starszych, czy kobiet w ciąży (również po porodzie i okresie połogu). Głównym założeniem takiego leczenia jest indywidualne podejście do każdego pacjenta i jego dolegliwości.