Terapia manualna Holistyczna

Nowoczesny system leczenia dysfunkcji narządu ruchu oparty na wieloletnim doświadczeniu jego twórcy - dr. Andrzeja Rakowskiego. Dysfunkcje te najczęściej objawiają się różnego rodzaju bólem, z którym można walczyć w inny sposób niż farmakologiczny.

Terapia Holistyczna opiera się na całościowym podejściu do pacjenta analizując zarówno problemy w obrębie narządu ruchu, jak i sferze psychicznej na którą ogromny wpływ ma stres. W pracy z narządem ruchu wykorzystuje wiele technik manualnych (popularnie zwanych "nastawianiem") na stawach kręgosłupa i stawach obwodowych (mobilizacje, manipulacje), a także techniki oddziałujące na tkanki miękkie (więzadła, mięśnie, powięzi, ścięgna).

Główną koncepcją metody jest leczenie całego człowieka, dokładny wywiad, badanie i szukanie przyczyny bólu, która nie zawsze znajduje się blisko dysfunkcji (np. bóle kolan wynikające z przeciążeń w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, czy też bóle pięt prowokowane przez napięcia w obrębie miednicy i wiele innych).

Podsumowując tą terapię wystarczy zacytować jej twórcę:
"Leczymy chorego człowieka, CAŁEGO CZŁOWIEKA, a nie bolący fragment ciała."
Dr n. kf. Andrzej Rakowski.